تاثیر معدل بر کنکور… مستقیم یا مثبت… مسئله این است.

تاثیر معدل بر کنکور… مستقیم یا مثبت… مسئله این است.

بنده به عنوان کسی که چند سال اخیر در فضای کنکور فعال بوده و با دانش آموزان زیادی سروکار داشته ام و به تجربه شاهد تاثیر مستقیم و نیز مثبت نمرات کتبی در کنکور بوده ام بر خود لازم می دانم که به بررسی این ۲ روش پرداخته و در آخر یک روش عادلانه تر برای اعمال سوابق تحصیلی پیشنهاد دهم.

مجال بحث درباره عادلانه بودن نفس تاثیر نمرات امتحانات نهایی (با توجه به یکسان نبودن تصحیح اوراق و امکان تقلب و خطای انسانی مصحح و …) در کنکور(چه تاثیر مثبت چه مستقیم) در این نوشتار نمیگنجد و لذا فقط به مقایسه ۲ نوع تاثیر میپردازیم. نخست توضیح مختصری از این ۲روش:

تا سال ۹۲ و هم چنین سال ۹۵ تاثیر امتحانات نهایی در کنکور به صورت مثبت لحاظ میشد اما با توجه به مثالی که در ادامه می آید عملا برای اکثریت بی تاثیر بود. علت این بود که تاثیر مثبت وقتی لحاظ میشد که تراز نمره نهایی دانش آموز از تراز درصد کنکورش در آن درس بیشتر شود. برای مثال طبق آمار ارایه شده از طرف سازمان سنجش اگر کسی در امتحان نهایی فیزیک سال ۹۱ موفق به کسب نمره کتبی ۲۰  (یعنی بهترین نمره ممکن) میشد نمره تراز نهایی  ۱۰۴۵۵ را کسب میکرد. حال برای اینکه این نمره در کنکور او موثر واقع شود میبایست نمره تراز کنکور دانش آموز کمتر از این مقدار باشد… باز هم طبق آمار سنجش درصد فیزیک ۶۵ دارای نمره تراز ۱۰۷۸۸ در کنکور ۱۳۹۲ بود. و این یعنی دانش آموز مذکور باید درصدی کمتر از ۶۵ میداشت تا نمره ۲۰ درس فیزیک او برایش مثمر ثمر باشد و در غیر این صورت این نمره ۲۰ با ۱۰ عملا فرقی نداشت. حال با توجه به اینکه اکثر دانش آموزان در سال کنکور با تلاش بیشتری درس میخوانند و قطعا نسبت به امتحانات نهایی تسلط بیشتری دارند برای اکثریت آنها تا سال ۹۲ نمرات کتبی دیپلم بی تاثیر یا کم تاثیر بود. پس مهمترین اشکال این روش این بود که آن نمره ۲۰ به کسی که درصد ۶۵ کنکور در درس فیزیک را کسب کرده هیچ کمکی نمیکرد و فرقی بین دانش آموز دیگری که نمره مثلا ۱۶ با همین درصد ۶۵ را کسب کرده بود با دانش آموز نمره ۲۰ وجود نداشت. و این جا حق دانش آموز نمره ۲۰ ضایع می شد.

اما از سال ۱۳۹۳ این تاثیر مستقیم شد. یعنی دیگر شرط بیشتر بودن نمره تراز کتبی از کنکور اعمال نمیشد… اما اشکال عمده این روش این است که دانش آموزی که نمره کمی از امتحانات نهایی کسب کرده بسیار متضرر شده  و عملا راهی برای جبران ندارد… حتی اگر بخواهد در طرح ترمیم امتحان نهایی هم شرکت کند مجبور است قسمت مهمی از زمان و تمرکز سال کنکور را به شرکت مجدد در امتحانات نهایی اختصاص دهد که خود این موضوع هم باعث توقف در روند کنکور میشود. هر چند در کنکورهای ۹۳ و ۹۴ این فرصت ترمیم معدل هم وجود نداشت.

اما چرا این مشکل پیش آمده و هر ۲روش تاثیر معدل به ضرر عده ای خاص می شود و عملا تاثیر مثبت برای اکثریت بی تاثیر است؟

علت این موضوع نحوه محاسبه نمرات تراز است. در کنکور سراسری چون به دلیل محدودیت زمان و دشواری سوالات پراکندگی نمرات خیلی بیشتر و میانگین نمرات خیلی کمتر از امتحانات نهایی است سقف تراز حاصل از نمرات کنکور به مراتب بیشتر است. برای مثال در درس فیزیک در کنکور ۹۲ سقف تراز ۱۴۹۸۲ (برای درصد ۹۷) و در امتحان نهایی برابر ۱۰۴۵۵ (برای نمره ۲۰ کتبی) بوده است. لازم به ذکر است که برای نمره ۱۹.۵ این تراز افت ناگهانی کرده و به  ۹۲۹۰ می رسد.

اما پیشنهاد روش سوم. روش سوم را «تاثیر مثبت با نمرات تراز هم مقیاس شده» می نامیم. اگر نحوه محاسبه نمرات تراز کنکور و نهایی هم مقیاس شوند تا سقف آنها نزدیک به هم شود و شرط مثبت بودن هم لحاظ گردد دیگر مشکل عمده تاثیر مثبت نمرات نهایی (که همان عدم تاثیر برای اکثریت بود) حل میشود و از طرفی مشکل روش دوم نیز برطرف شده و کسی که نمرات نهایی کمی کسب کرده باشد با تلاش بیشتر می تواند آن نمرات را بی تاثیر کند. در واقع در این روش به نمره تراز دانش آموزانی که در امتحانات کتبی سوم دبیرستان نتایج خوبی گرفته اند افزوده می شود اما در مقابل از نمره تراز دانش آموزانی که در امتحانات نهایی ضعیف تر از کنکور ظاهر شده اند چیزی کم نمی شود. حال برای هم مقیاس کردن نمرات تراز کنکور و امتحانات نهایی روش های زیادی وجود دارد. ولی ۲روش عادلانه تر را پیشنهاد میدهیم. اولین روش این است که سطح دشواری امتحانات نهایی بیشتر شود تا بطور خودکار سقف تراز ها به هم نزدیک شوند و روش دوم این که سطح دشواری امتحانات نهایی تغییری نکند اما با ضریب دهی مناسب به تراز های ۲آزمون، بازه ترازهای آن ها به هم نزدیک شوند.

امید است این پیشنهاد باعث جایگزین شدن روش سومی توسط مسئولین امر گردد تا نمرات سابقه تحصیلی عادلانه تر در نتیجه کنکور موثر واقع شود.

سید محمد جواد موسوی مبارکه

رتبه ۳ کشوری کنکور ریاضی ۹۲  ،مشاور و مدرس کنکور

* برای مشاوره تلفنی یا حضوری با رتبه های تک رقمی می توانید روی همین متن کلیک کنید.
این مطلب رو با دوستانتون به اشتراک بگذارید

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

۲۱ دیدگاه در “تاثیر معدل بر کنکور… مستقیم یا مثبت… مسئله این است.”

 1. محمد گفت:

  بردارن این قانون رو تورو خدا بردارین شما نمیدونین چی میکشیم دو سال از عمرمون سر این تاثیر معدل به فنا رفته هیشکیم پاسخگو نیست اخه این چه قانونیه گذاشتن امتحان نهایی یه چیزه کنکور یه چیز دیگست نه سطحشون بهم میخوره نه خیلی چیزای دیگش در ضمن سال سوم ۲۵ درصد تاثیر داره خب از سوم که ۲۵ درصد تا ۳۰ درصد تست میاد تو کنکور علنا شما فقط سوم رو بخونی به موفقیت میرسی چون کنکور فعلا قابل حذف نیست تاثیر معدلم نباید باشه تقلبم که به وفور زیاده سوالاتم لو میرن نمره ها از اون چیزی که باید باشه خیلی بیشتره بردارین تورو خدا

 2. محمدی گفت:

  اگه روشی باشه که تاثیر معدل روی همه رتبه ها حتی رتبه ی زیر ۱۰۰را در بربگیری طرح خوبیه

 3. hhhhhh گفت:

  سلام منم باحرف محمد اقا کاملا موافقم بخدابی عدالتیه من خودم همیشه جزشاگردای ممتازمدرسه ازابتدایی تادبیرستان بودم ولی سال سوم دبیرستان بخاطر یکسری مشکلات نتونستم درس بخونم وکلا معدل نهاییم به فنا رفت این حقمون نیس خیلیا شرایط مثل منو داشتن ودارن حالا باید چیکارکنیم ؟؟؟کی جواب میده ؟؟؟۱۲سال باهزارتاامیدو ارزودرس بخون بعدش بخاطر یکسال که اتفاقا سال سرنوشت سازتم هست اینجوری اینده ی ۴۰ساله ت خراب بشه ؟؟واقعا عادلانه نیس توروخدا یاتاثیر سوابقو بردارین یا فقط مثبتش کنین چون این دوتا کلا یه پرسه ی جداازهم هستن وهیچ ربطی بهم ندارن .مسولان لطفا درنظر بگیرن همه ی شرایطو بعد تصمیم بگیرن. باتشکر

 4. عارف گفت:

  یکسان نبودن تصحیح اوراق و امکان تقلب و خطای انسانی مصحح
  که حتما اتفاق میافته چی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  بابا این مسخره بازیارو بذارین کنار

 5. مهران گفت:

  طرح خوبیه ، باکسی کاری نداره از۲۰نمره ۱ گرفته .

 6. بیرانون گفت:

  به نظر من طرح جالبیه ولی اگه روی تمام رتبه ها مثلا رتبه های زیر ۵۰۰یا زیر ۲۰۰تاثیر داشته باشه نه .

 7. علی گفت:

  انشااله طرح سوم تصویب شود.

 8. محمد گفت:

  اقا این بردارید من مریض بودم امتحان نهایی اوریون گرفتم معدلم ده شد تو کنکور نود و سه فیزیک نود درصد زدم وبقیه بالا باید تک رقمی میشدم بالای هزار آوردم دیگه رفتم سربازی الان خوبه ترمیم آوردن ولی وقتشو ندارم من میخوام برم شریف

 9. بیژن گفت:

  تاثیر معدل اول مستقیم بود بعد مثبتش کردن، بهتر که نشد کلی از بچه های کنکوری۹۵رو زمین زد

  • نازنین گفت:

   اقایه محترم بهتره اطلاعاتتونو کامل کنید واسه اوناییکه تو کارنامه کنکورشون زده که معدل بی تاثیره این به این معنیه که اگه تاثیر معدل به صورت مستقیم بود براشون تاثیر منفی میذاشت!

   • شهر زاد گفت:

    نازنین خانم اینی که شما می گید نتیجه همان تاثیر مثبت لعنتیه که معدل بالاها را زمین زد و تنبل ها را بالا آورد.

 10. نازنین گفت:

  من با اینکه معدلم خوبه ولی به شدت مخالف تاثیر معدل به صورت مستقیم هستم چون مسلمه که تو امتحانات نهایی تقلب زیاده و هر ساله شاهد فروش سوالات هستیم علاوه بر اینا تصحیح سوالات سلیقه ایه و از طرفی چرا تاثیر معدل برایه کسی که به طور مثال سال ۹۰ دیپلم گرفته با کسی که ۹۵ دیپلم گرفته به یه صورت باید باشه مگه سطح سوالات یکی بودن؟و در جوابه کساییه که میگن کنکور روش صحیح نیست و تو ۴ ساعت رقم میخوره و… باید بگم که همه ی گزینش هایه سخت تو همه جایه دنیا تایم محدود و مشخصی داره به طور مثال یه ورزشکار چهار سال زحمت میکشه واسه المپیک فقط واسه چند دقیقه!ودر اخر نظر بنده اینکه بهترین روش با توجه به روش هاییکه تو کشورمون وجود داره کنکوره و بس!

 11. آیدا گفت:

  طرح خوبی نیست..میخام یه چیزو اعتراف کنم..من تو امتحانای نهایی درس فیزیک قسمت آزمایش کنید هارو نخوندم و تو امتحان یک یا یک و نیم نمره از این قسمت اومده بود..منم سعی کردم یه جواب الکی بدم حالا خدارو چه دیدی شاید درست از آب دراومد..یه جواب طولانی دادم و اومدم بیرون بعد که داشتیم با دوستام چک میکردیم دیدم اصن چیزی که من توی ورقه نوشتم یه چیزه..جواب یه چیز دیگه..انقدر جوابم مسخره و خنده دار بود که به دوستام گفتمش و هممون حسابی خندیدیم..ولی بنظرتون فیزیکم چند شد؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  ۲۰!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  تنها درس۲۰امم تو کارنامه بود!!!!و این نشون میده ما تصحیح کننده های افتضاحی داریم:/
  هرچند به نفع من تموم شد:))))

 12. خانم رادمنش گفت:

  سلام به نظر من این تاثیر نمرات سوم و چهارم توی کنکور رو باید بردارن به چند دلیل
  ۱:امکان تقلبی در زمان دادن امتحانات نهای بسیار بسیار زیاد است و خود بنده به عینه دیدم و حتی بی توجهی مسیولین هم بوده نسبت به این قضیه
  ۲:تقلب در تصحیح امتحانات هم بسیار زیاد است بخصوص در مناطق محروم و بی توجهی مسیولین اموزش پرورش منطقه حتی درمواردی هم دست داشتن در اینگونه تقلب ها دیده شده از سوی مسیولین!
  ۳:امتحانات نهایی هم مثل کنکور در مناطق محروم و با کمی امکانات آموزشی برای یادگیری دانش آموزان در طول سال هستش آیا این لحاظ میشه؟؟؟
  ۴:در امتحانات نهایی ممکن است دانش آموزی بدلیل مشکلاتی امتحانات خود را خراب کرده باشند
  و اینکه با برداشتن تاثیر دانش اموزانی که معدل بالایی داشتند و تلاش کردند هیچ ضرری نمیکنند این دسته از دانش اموزان با کامل و مفهومی خواندن دروس دبیرستان برای دادن کنکور کار خود را بسیار آسان کرده اند و دانش آموزانی که به هر دلیلی نتوانستند خوب بخوانند برای کنکور راه سختی را در پیش دارند.

 13. زهرا گفت:

  وقتی دانش آموز بلد نیست درست بخونه ما بشینم توی گل چکار کنیم ، به زور که نمیشه قبول بشی تو می خوای به خاطر افراد ی که نمی دانند درس بخوانند بقیه بمیرن ،عزیزان توری صحبت نکنند که خدای ناکرده پشت سرتون حرف بزنند. تاثیر قطعی معدل برای همه خوبه

 14. فائزه گفت:

  تاثیر معدل به نظر من اصلا خوب نیست.من معدلم خیلی بد شد ولی الان خیلی سخت دارم برا کنکور میخونم فقط نگرانیم معدلمه.

 15. امیر محمد گفت:

  تاثیر معدل بصورت قطعی خیلی عالیه

 16. مهدي گفت:

  با سلام ، بنده چند تا مشکل داشتم که امیدوارم شما بتوانید آن هارا حل کنید، من یه دانش آموز دهمی هستم که دارم تویه بهترین مدرسه ی شهرمون با وجود معلمایه عالی درس می خونم ولی تویه درسایی مثله ادبیات ضعیفم یا خیلی وقت ها شده مطلبی خیلی مهم از درس هارو فراموش می کنم که باعث شده درس خوندن برام خیلی استرسی شده باشه ، که همین می تونه موجب کاهش ساعت مطالعه و خستگی از درس خوندن بشه که الان هم شده اعتماد به نفس صفر که خیلی وقت ها با خودم می گم سه سال دیگه تویه کنکور با این شیوه به جایی نمیرسم و فکر می کنم کنکور چیزی جز هوش نیست ، خواهشمندم از شما که راهکاری را به من بیاموزید تا این مشکل را حل کنم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

مشاورین گروه ریاضی

1-محمدجوادموسوی مبارکه رتبه3کشوری کنکور ریاضی92
2-محمد حسین موسوی رتبه 2 کشوری کنکور ریاضی 92
3-محمد خوبی آرانی رتبه 36 کشوری کنکور ریاضی 92
4-مهدی یعقوبی رتبه 41 کشوری کنکور ریاضی 92
5-سجاد احمدی رتبه 73 کشوری کنکور ریاضی 92
6-علی محمودیان دانشجوی علوم کامپیوتر دانشگاه تهران

ثبت نام مشاوره

پرداخت اینترنتی از طریق لینک های پرداخت پایین صفحه انجام میشود.

در صورتی که مایل به پرداخت کارت به کارت می باشید تصویر رسید را به شماره ی ۰۹۱۹۵۷۵۶۳۴۳ تلگرام کنید.

5022-2910-2824-5668
سید محمد جواد موسوی / بانک پاسارگاد
5041-7210-2640-6232
علیرضا رمضانی زارع /

ثبت شده در سایت ساماندهی

ثبت شده در سایت ساماندهی
ثبت بودن سایت در پایگاه ساماندهی ، نشانگر تحت نظارت بودن تمامی محصولات و خدمات ارائه شده در این سایت می باشد .