ادبیات کنکور را چگونه بخوانیم

ادبیات کنکور را چگونه بخوانیم
ادبیات کنکور را چگونه بخوانیم

ادبیات کنکور را چگونه بخوانیم مقاله از دکتر محمدمهدی قنبری – مشاور برتر کنکور اصفهان

ادبیات کنکور را چگونه بخوانیم

دوستای گلم سلام

توی این مقاله قصد دارم یکمم در مورد ادبیات، نحوه خوندنش، تست زدنش و منابع مورد نیاز توضیح بدم. همین طور که می دونید ادبیات درس بسیار مهمی تو دروس عمومی کنکور هستش و اگه تو همه عمومیاتون عملکرد خوبی داشته باشید اما ادبیات خیلی ضعیف داشته باشید نتیجه خوبی نمی بینید. کنکوری های عزیز ادبیات به چند بخش شامل املا، قرابت معنایی، آرایه های ادبی، زبان فاسی و تاریخ ادبیات تقسیم بندی میشه. بهترین روش خوندن ادبیات اینه که تمامی این مباحث به صورت جدا خونده بشه، این شش تا مبحث را تقسیم بندی می کنیم به دو گروه، 1-  گروه حفظی که شامل تاریخ ادبیات، لغت، املا و بخش هایی از زبان فاسی و 2- گروه مهارتی که شامل آرایه ، قرابت و بخش های دیگه زبان فاسی است.

خوندن بخش های حفظی اینطوریه که بعد از خوندن درسنامه هاش وتست زنی هر دفعه ی دوباره به طور جامع باید مرور بشه اما مهارتی ها اول باید درسنامه هاشون کامل خونده بشه و بعد از اون بقیه ی یادگیری در قالب تست زنی انجام میشه و مرور درسنامه ها خیلی کمتر از حفظی ها مورد نیازه.

بهتره چند شب تو هفته را انتخاب کنید و علاوه بر وقت هایی که به ادبیاتتون بر اساس آزمون اختصاص می دید رو انتخاب کنید و این مباحث را به طور جامع از اول و خارج از برنامه آزمون بخونید. مثلا تو بازه های 15 دقیقه ای قرابت آرایه یا مبحث دیگه ای رو بخونید.

 

و اما خوندن و منابع مورد نیاز ادبیات کنکور

لغات ادبیات کنکور را چگونه بخوانیم:

دوستای عزیز، چند ساله که علاوه بر لغات آخر کتاب لغات متن درس هم میاد. پس باید منبعی  پیدا کنید که همه لغات را داشته باشه. برای این کار اول بیاید لغات آخر کتاب هارا بخونیند. خیلی از شماها با کتاب تیک 8 گاج آشنایی دارید، میتونید تکنیک اون را برای همین صفحات هم استفاده کنید. روشش اینطوریه که مثلاً 5 تا صفحه را انتخاب می کنید و شب اول یک صفحه و شب دوم یک صفحه جدید و صفحه قبل را می خونید، شب سوم یک صفحه جدید و دو صفحه قبلی، اینطوری یک صفحه را در پنج شب کامل می کنید.

پس از این کار کتاب لغت الگو رو تهیه کنید و شروع کنید به خوندن کلماتش و تست زدن. دقت کنید هر تستی را که بلد نبودید یا اشتباه زدید رو علامت دار کنید و هر کلمه ی را که بلد نبودید داخل یک دفتر بنویسید که بعداً مرور کنید.

بعد از چند هفته تست زنی دوباره برگردید و کلمات کتابای درسی و تست های علامت دار الگو و کلمات نوشته شده در دفترتون را مرور کنید. چون کلمات جزء حفظی ها هستند.

املا: ( ادبیات کنکور را چگونه بخوانیم )

برای املا کتاب لغت و املای نشر دریافت رو تهیه کنید. این کتاب دو قسمت داره که یکی مربوط به تست و یکی مربوط به املا.

قسمت لغتش را کاری نداشته باشید. قسمت املای اون را خوب بخونید. حتی چند بار و تست های آخر اون را کار کنید. این کتاب حجمش زیاد نیست و می تونید سریع تمومش کنید. بعد از اون برید سراغ کتاب الگو و شروع کنید تست زدن. اینجا هم با علامت گذاری قسمت های اشتباه و اونایی که بلد نیستید همراه باشه و لغات جدید و مشکل دار و کلماتی را که اشتباه زدید را یاداشت کنید تا بعداً  مرور کنید. بعد از چند هفته دوباره کتاب نشر دریافت و لغات جدید خودتون را مرور کنید. چون املا هم جزء قسمت های حفظی است.

 

 

تاریخ ادبیات کنکور را چگونه بخوانیم:

دوستان تاریخ ادبیات یه مبحث کاملا حفظیه و تنها راه تسلط به اون خوندن و تکرار کردنه. کتاب های مختلفی داریم  ولی از نظر من بهترین کتاب تاریخ ادبیات لقمه ی مهر و ماهه. اینم بگم که تو حفظ کردن تاریخ ادبیات تا می توانید از رمز گذاری و روش های ابتکاری استفاده کنید که کتاب های تاریخ ادبیات خودشون این کار را کردن.

اینجا هم انیمیشن های طنز آموزش تاریخ: کاری از سوریلند. حتما ببینید:

تاریخ ادبیات به سبک سوریلند

آرایه های ادبی ادبیات کنکور را چگونه بخوانیم:

دوستان آرایه ادبی جزء مبحث های مهارتی هستش و بیشترین یادگیری اون در قالب تست زنی انجام می شه. کتاب الگو منبع مناسبی برای آرایه های ادبیه، نحوه ی خوندنش اینطوریه که باید درس نامه ی هر آرایه را بخونید و بعد از اون تست های آموزشی همون قسمت رو بزنید. دقت کنید بعضی از قسمت ها تست آموزشی زیادی داره. نمی خواد همش رو بزنید. مثلا شماره های زوج یا مضرب های عدد 3 رو بزنید.

باید هر چه سریعتر برسید به تست های جامع یعنی تست هایی که یک بیت رو می ده و کلی آرایه ازش می خواد، که نمونه هاش آخر کتاب الگو هست. هر جا دیدی که تو یه دونه آرایه مشکل دارید برگردید درسنامشو بخونید و چند تا تست از اون مبحث بزنید.

قرابت معنایی:

شاید مهمترین قسمت ادبیات قرابت باشه چون بیشترین تعداد تست توی مبحث ادبیات و بیشترین درصد ادبیات را به خودش اختصاص میده. پس اگه دارید درصد به دست آوردنو مدیریت کنید، روی این قسمت خیلی کار کنید.

تو سوالای قرابت کنکور همه ی بیت ها از داخل کتاب نیست ولی یا سوال اصلی از بیت کتابه یا می تونید تو گزینه ها بیت اصلی کتابو پیدا کنید پس باید مفهوم بیتای کتابو بدونید و این رو هم بدونید که معنی با مفهوم می تونه خیلی فرق داشته باشه.

تو قرابت بچه ها به دو دسته تقسیم می شند، یه سری از کنکوری های عزیز با قرابت خیلی مشکل دارند و تو فهمیدن مفهوم بیت مشکل دارند این عزیزان اول باید کتاب لقمه مهر و ماه روکه یک کتاب کوچیکه تهیه کنند و اونو بخونن، البته باید سعی کنن سریع تمومش کنن و بعد چون این کتاب تست زیاد نداره برن سراغ کتاب الگو و تست های الگو رو بزنن.

و بقیه ی دوستانی که قرابتشون خوبه و مهفوم بیتا رو می فهمند. باید فقط و فقط تست زیادتری بزنن که بهترین منبع تست واسه اونا قرابت الگو هستش.

زبان فارسی کنکور را چگونه بخوانیم:

زبان فارسی سه قسمته یکی نگارش و یکی دستور و یکی هم مباحث پراکنده که بیش تر از بیاموزیم ها میاد. قسمت نگارشی بیشتر حفظیه و عمدتاً سوال کمتر می یاد ازش ولی باید خونده بشه و تمرین بشه. قسمت های دستوری که معمولاً بیش ترین تعداد سوال زبان فارسی رو داره مربوط به قواعد جمله  و  فعل و اسم و ….. است. این ها رو خوب باید کار کنید. البته ممکن سخت ترین سوالای ادبیات مربوطه به همین مبحث باشه اما با حل تمرین مناسب هر چیزی ممکنه و همین قسمت های سخته که فرق بین دانش آموزا رو  مشخص می کنه.

این قسمت رو اولویت بندی کنین مثلاً نوع جمله که راحت تره را بهتر تمرین کنید. قسمت تک واژه و واژه که تقریباً پایه ثابت کنکوره رو بخونید اما اگه روز کنکور حتی اگر شک کم هم روی این سوال دارید اون را پاسخ ندید.

قسمت آخر زبان فارسی نکات پراکنده است و تقریباً هر سال سوال دارند.

زبان فارسی رو از روی کتاب پنج مبحث به علاوه یک نشر الگو بخونید.

دوستای گلم هم چنان با قدرت مسیر رو ادامه بدید و هر وقت که خسته شدید به نتیجه اش که چیزی جز موفقیت نیست فکر کنید. خط پایان داره کم کم پیدا میشه

 

دکتر محمدمهدی قنبری – مشاور برتر کنکور اصفهان

فارغ التحصیل مهندسی برق

دانشجوی دکترای داروسازی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان

 

خوندن مقاله های زیر رو به شما توصیه میکنیم:

چگونه ادبیات بخوانیم ( کنکوری ها )

آرایه ادبی کنکور

تاریخ ادبیات به سبک سوریلند

ادبیات کنکور رو قورت بده!

 

 

* برای مشاوره تلفنی یا حضوری با رتبه های تک رقمی می توانید روی همین متن کلیک کنید.
About تیم تک رقمیا 449 Articles
گروه آموزشی تک رقمیا تنها گروه رسمی آموزشی مشاوره ای کنکور متشکل از نفرات برتر کنکور مشاوره با رتبه های تک رقمی و دورقمی کنکور مشاوره حضوری در تهران - اصفهان - کرج - شیراز و ... و مشاوره تلفنی و غیرحضوری در سرتاسر کشور برگزار کننده کارگاه ها و همایش های کنکوری به صورت حضوری و آنلاین در سرتاسر کشور

Be the first to comment

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*