چجوری زیست بخونم ؟ (دکتر قنبری )

زیست کنکور چجوری زیست بخونم
چجوری زیست بخونم

چجوری زیست بخونم ؟

مقاله چجوری زیست بخونم از دکتر محمد مهدی قنبری ( مشاور کنکور و مدرس زیست شناسی)

دوستای گلم سلام

امیدوارم که شاد و خوشحال باشین و باتموم قدرت مسیر رو ادامه بدین.

دوستان در مقاله های قبلی گفتم مهمترین منبع واسه مطالعه زیست، کتاب درسیه. کتاب درسیتون رو حتماً بین هر صفحه اش یک صفحه ی سفید جاساز کنید تا نکته های مهم رو داخل اون بنویسید. حالا چرا این کاروبکنیم؟

1- می تونید توی یک جزوه ی جدا بنویسید اما وقتی توی کتاب جلوی چشمتون باشد باعث می شه مطلب کتابو که می خونید سریع اونارو هم بخونید.

2- مهمتر از اون وقتی آزمون می دی یا یک سوال نکته دار غیر از کتاب کمک آموزشی خودت می بینی بهتره که نکته اش رو یکجا یادداشت کنی که بهترین جا همین صفحات سفیده.

و اما خوندن زیست:

بچه ها قرار نیست با خوندن یکبار زیست کل مطلبو بفهمیم و کامل تو ذهنمون بمونه و پاک نشه، فهمیدن و ماندگار شدن زیست نیاز به بارها و بارها تمرین داره پس طبیعیه که من وقتی زیست رو می خونم تا چند روز دیگه قسمتی از اون رو فراموش کنم.

و اما چجوری زیست بخونم:

هر بخشی رو که می خواین بخونید اول سریع یک نگاه کلی می ندازید که کلیت ماجرا را متوجه بشید، مثلاً بفهمید از روی RNA توی سه مرحله به نام آغاز و ادامه و پایان پروتئین ساخته می شه.

دور یا دورهای بعدی که می خونید باید با دقت خونده بشه یعنی هم عمیق، هم مفهومی و هم ترکیبی. توی این مرحله درسنامه­های کتاب های کمک آموزشیتون رو هم باید بخونید. دقت بشه دور اولی که واسه کلیات می خونین نباید زیاد زمان ببره و بسیار سریع خونده بشه اما دفعات بعدی باید متناسب با بحث زماندهی بشه ولی حواستون باشه دچار وسواس نشید.

در ضمن توصیه میکنم این مقاله رو حتما مطالعه کنید:

زیست کنکور از صفر

حالا بریم سراغ تست زنی:

اول باید بدونید تعداد تست بالا، درصد بالای شما رو تعیین نمی کنه بلکه این کیفیت تست زنیه که درصد بالا رو باعث می شه.

هر قسمتی رو که خوندید برید سراغ تست، تستای اون بحث را به چند دسته تقسیم کنید. هر دسته باید جوری باشه که کل مباحث رو پوشش بده مثلاً  مضرب های عدد سه رو انتخاب کنید.

بعد از خوندنتون برید سراغ یکی از این مجموعه تست ها و اون رو به صورت آموزشی بزنید که بفهمید نوع تست اون قسمت چطوریه.

مجموعه بعدیتون رو بذارید چند روز آینده که هم یادآوری شده باشه و هم قسمت هایی رو که فراموش کردید دوباره بخونید البته مطمئناً زمان زیادی نمی گیره.

امیدوارم با روش های درست خوندن زیست به درصد بالا و حتی 100 درصد زیست کنکور هم برسید، پس تلاش کنید که خارج از دسترس نیست.

دکتر محمد مهدی قنبری 

مشاور و مدرس زیست شناسی کنکور

دانشجوی داروسازی دانشگاه اصفهان

فارغ التحصیل مهندسی برق

* برای مشاوره تلفنی یا حضوری با رتبه های تک رقمی می توانید روی همین متن کلیک کنید.
About تیم تک رقمیا 449 Articles
گروه آموزشی تک رقمیا تنها گروه رسمی آموزشی مشاوره ای کنکور متشکل از نفرات برتر کنکور مشاوره با رتبه های تک رقمی و دورقمی کنکور مشاوره حضوری در تهران - اصفهان - کرج - شیراز و ... و مشاوره تلفنی و غیرحضوری در سرتاسر کشور برگزار کننده کارگاه ها و همایش های کنکوری به صورت حضوری و آنلاین در سرتاسر کشور

0 Comments

 1. سلام.بابت مطالب خوبتون سپاس!
  من تقریبا تمام کارهایی که شما میگین رو انجام میدم حتی تا جایی که توانم هست تست میزنم و نکات رو یادداشت و مرور میکنم قبل ازمون اما زیست آزمون آزمایشی (قلمچی) که شرکت میکنم همیشه حدود، 60 درصد میزنم و خیلی کم هفتاد میشه..از این درصد راضی نیستم چون برای رسیدن به چیزی که میخوام باید خیلی بیشتر باشه.
  وقتی هم تحلیل میکنم نکات سوالهایی که اشتباه زدم رو میدونم اما سرجلسه نمیدونم چرا اینقدر غلط میزنم!!

  • سلام دوست عزیز اینکه شما میگید توی تحلیل آزمون نکات تستای غلط رو می دونید نشون میده شما سطح علمیتون مشکل نداره چیزی که شما باید یاد بگیرید نوع آزمون دادن یا مهارت آزمونه که خودش می تونه چند تا بخش باشه که شامل مدیریت زمان ،حفظ آرامش سر جلسه،توانایی عبور از بعضی تستا و عامل های دیگست. بهترین راه حل واسه شما اینه شرایط آزمون رو شبیه سازی کنید و تست بزنید یعنی تستاتون رو زماندار و توی شرایطی شبیه به آزمونتون توی خونه بزنید و سعی کنید مدیریت زمان رو یاد بگیرید و نکته بعدی آرامشتون رو سر جلسه آزمون حفظ کنید قرار نیست از اول صد بزنیم قراره با رعایت اصول برسیم به اون
   موفق باشی
   قنبری

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*