چگونه در جلسه آزمون تست بزنیم؟

بسم الله الرحمن الرحیم

یه روز سر جلسه آزمون آزمایشی بودم دیدم یکی از بچه ها از درس ادبیات پرید انگلیسی، از انگلیسی به عربی ،از عربی به … خیلی هم عجله داشت،آخر سر اونجوری که خودش می گفت به دینی هم نرسیده بود و یکی از درس هاشم منفی زده بود.!

در این جا با ذکر مطالبی سودمند شما را از روش صحیح تست زنی در جلسه آزمون مطلع می کنیم.

از کدام درس شروع کنیم بهتر است؟

بستگی به میزان تسلط شما بر دروس دارد:

آ-اگر میزان تسلط شما در همه دروس تقریبا در یک سطح است،بهتر است سوالات را با همان ترتیب دفترچه پاسخ دهید.البته قرار دادن ادبیات به عنوان اولین درس و سایر دروس به ترتیبی که در دفترچه قرار گرفته اند کاری است کارشناسانه،بدین جهت که شما حد اکثر بازدهی را در جلسه آزمون داشته باشید.

ب-اگر میزان تسلط ما در یک درس نسبت به سایر دروس بیشتر است،بهتر است از همان درس شروع کنیم.چون اولا در این حالت سریع تر عمل می کنیم.ثانیا پاسخ به سوال های یک درس باعث اعتماد بنفس بیشتر،افزایش تمرکز و کاهش اضطراب می شود.

روش های تست زدن در آزمون:

1-در آزمون های تستی ،هر پاسخ صحیح 3 نمره مثبت و هر پاسخ نادرست یک نمره منفی دارد.ارزش تمام سوال های یک درس یکسان است و نباید بی مورد روی سوالی دشوار بیش از اندازه مکث کنید،به طوریکه از سایر سوالات بز بمانید.

-یهنی هر 3تا پاسخ نادرست یه پاسخ درست رو ازبین می بره،درسته؟

-آفرین،دقیقا درسته.

2-از قبل باید خود را آماده کنید که احتمالا جواب برخی از سوال ها را نمی دانید.نباید به حل همه سوال ها اصرار داشته باشید،فراموش نکنید که رتبه های برتر نیز نمی توانند به همه سوال ها پاسخ دهند.

-اونوقت تکلیف مایی که نمی خونیم چیه؟!!

3-ابتدا به سراغ سوالات ساده تر بروید و با سوالات دشوار و وقت گیر در گیر نشوید،در اینجا بهتر است از تکنیک ضربدر منفی استفاده کنید.

شرح تکنیک ضربدر منفی:

سوالات در سر آزمون به 3 دسته تقسیم می شوند:

الف)سوالات ساده:سوالایی که مثل آب خوردن حل می شوند.

ب)سوال های ساده ولی وقت گیر:جواب اینگونه سوال ها را بلدید ولی بیشتر از زمان مقرر(در اختصاصی:1.30 ودر عمومی 45 ثانیه)حل آن ها به طول می انجامد.(در کنکور این گونه از سوالات را برای کسانی که میخواهند همه سوالات را پاسخ دهند،می گذارند.)

ج)سوال های دشوار:سوال هایی که پاسخ آنها را نمی دانید ولی ممکن است اگر کمی روی سوال کار کنید،به جواب برسید.

دسته الف را حل می کنید- دسته”ب” را کنارش ضربدر می گذارید و پس از حل سوالات دسته “الف” به سراغ این سوالات می روید-اما پاسخ سوال های دسته”ج”را پس از تمام کردن سوال های رده “الف وب” میدهید.(اگر وقت اضافه آوردید)

4-در مواجهه با سوال های آسان،به آسان بودن آن ها شک نکنید و پاسخ صحیح را علامت بزنید.

5-سعی کنید در حین خواندن سوال داده ها وخواسته های مسئله را مشخص کرده یا دور آن ها را خط بکشید.بدین ترتیب از خواندن دوباره سوال جلوگیری شده و در زمان صرفه جویی می شود.

کنکوری:اینطوری هندسه تون هم قوی میشه!

6-هنگام خواند صورت سوال می توان،پاسخ صحیح را حدس زد.به طور مثال:آثار مولانا؛لذا بهتر است پاسخ اینگونه سوالات را قبل از رجوع به گزینه ها در ذهن خود گفته سپس دنبال گزینه مورد نظر بگردید،بدین ترتیب از سردرگمی شما هنگام جستجوی گزینه ها کاسته می شود.

7-اطلاعات نوشته شده در صوت سوال را دولاره بازنویسی نکنید،به طور مثال:2NO2—>N2+2O2  اینکار باعث هدر دادن وقت می شود.

8-در صورت تسلط،می توانید فرمول ها را در ذهن خود بیاورید و فقط جای گذاری اعداد را روی کاغذ انجام دهید.

9-حل بسیاری از تست ها مثل قرابت معنایی از راه رد کردن گزینه نادرست صورت می پذیرد.گزینه باقی مانده را به عنوان پاسخ انتخاب کنید.

10-از میان 2 گزینه درست گزینه ای که درست تر است را انتخاب کنید(اگر شک شما 50-50 بود نزنید ولی اگر 60-40 بود بزنید.)

11-قبل از آزمون خود را برای این موضوع که همواره در کنکورهای آموزشی،کنکور سراسری و آزاد یک یا چند سوال غلط وجود دارد آماده کنید(مثل سوال اول ریاضیات کنکور سراسری ریاضی سال 89).هنگام برخورد با اینگونه از سوالات به دانش خود شک نکیند و در حل اینگونه از سوالات اصرار نورزید،اینگونه از سوالات پس از آزمون توسط خود موسسه یا سازمان سنجش حذف می گردند.

کنکوری:آره منم روی سوالای هندسه هرچی راه حل زدم به جواب آخر رسیدم ولی تو گزینه ها نبود!

من:آره نگران نباش اشکال اصلا از تو نیست اصلا…

12-در پایان جلسه آزمون،ذهن و حافظه شما خسته و ضعیف است.بنابراین نباید به پاسخ هایی که داده اید شک کنید و آن ها را دستکاری کنید.معمولا پاسخ دوم اشتباه در می آید.(این مشکل یه بار تو سال پیش2 سر آمتحان نهایی فیزیک 2 سر من اومد،انقدر با 3تا از سوالا ور رفتم تا پاسخ درستمو خط زدمو پاسخ اشتباه نوشتم.)

13-پاسخ خود را برای هر 10 سوال با پاسخنامه کنترل کنید تا آن ها را جابجا وارد نکرده باشید.(این مشکل برای یکی از رتبه های برتر المپیادی ها فیزیک در جلسه آزمون سراسری پیش آمد:وی پس از امتحان خشنود از نتیجه خود تست ها را یکبار در خانه حل کرد و مشاهده کرد که درصد بالایی را در درس فیزیک کسب می کند؛اما پس از اعلام نتایج مشاهده کرد که درصد وی منفی شده است.سپس به سازمان سنجش رفت وپاسخنامه خود را بیرون کشید و دید که یکی از شماره های پاسخنامه را جا انداخته و بقیه را از آن شماره به بعد زده بود!)

 

خب،ایندفعه پستمو با جملاتی پر از اعتماد بنفس برای تو که می خوای آینده ساز این مملکت بشی،تموم می کنم:

این جمله ها توسط اندیشمندان جهان از 2500 سال پیش تا حال گفته شده اند.این جملات به شما این امکان را می دهند با سرعتی بیش از آنچه تا کنون تصویر می کردید،به هدف های خود برسید!

*اعتماد یه نفس اساس موفقیت ها و پیروزی های بزرگ است.

*شما می توانید از عهده هر کاری بر آیید به شرط آنکه شدیدا خواستار آن باشید.

*مردم عادی امید و آرزو دارند،افراد متکی به نفس هدف و برنامه.

*از خودتان بپرسید:اگر شکست نا پذیر بودم چه رویاهایی را درسر می پروراندم؟

*عدم توانایی نداشتن شرایط مناسب نیست که مانع پیشرفت شماست،مانع واقعی نداشتن اعتماد بنفس است!

*اعتماد بنفس یک عادت و برای پرورش آن باید طوری عمل کنید که گویی اعتماد بنفسی را که خواستار آن هستید دارید.

*رویاهای بزرگ داشته باشید،فقط رویاهای بزرگ می توانند روحیه و ذهن شما را فعال نگه دارند.

*کلید اعتماد بنفس این است:که ابتدا تصمیم بگیرید که چه می خواهید و سپس برای رسیدن به خواسته خود طوری عمل کنید که گویی امکان شکست وجود ندارد.

*در درون جسارت نبوغ و قدرت سحر آمیزی نهفته است.

*ترس و تردید دشمنان اصلی کامیابی هستند.

*آینده متعلق به کسانی است که خواستار آن هستند،از همین امروز تصمیم بگیرید هر چه را در زندگی آرزو دارید طلب کنید.

حق یار و یاور همه شما…


* برای مشاوره تلفنی یا حضوری با رتبه های تک رقمی می توانید روی همین متن کلیک کنید.
About تیم تک رقمیا 449 Articles
گروه آموزشی تک رقمیا تنها گروه رسمی آموزشی مشاوره ای کنکور متشکل از نفرات برتر کنکور مشاوره با رتبه های تک رقمی و دورقمی کنکور مشاوره حضوری در تهران - اصفهان - کرج - شیراز و ... و مشاوره تلفنی و غیرحضوری در سرتاسر کشور برگزار کننده کارگاه ها و همایش های کنکوری به صورت حضوری و آنلاین در سرتاسر کشور

0 Comments

 1. خیلیییییییییییی ممنون از زحماتتون……………
  من هر ازمون کلی غلط دارم………………….مشکلم هم با کلاسور واشتباهات متداول حل نمیشه……ممنون میشم کمکم بکنید….

  • سلام.
   این که غلط میزنید باید تمرین کرد،باید انقدر زمین بخوری تا بتونی بایستی!
   با یه بار خوندن کتاب اشتباهات متداول حل نمیشه،باید صبر داشته باشی تا 4-3 آزمون.
   اینکه کلاسور و کتاب اشتباهات متداول رو میخونی،خیلی خوبه.
   کتاب خود آموزی رو هم بخون—>خیلی خوبه.یه کاری هست که توش ننوشته ولی من پیش آقای قلم چی بردمو تایید کرد.من سوالی رو که اشتباه می کردم بغلش میزدم مثلا اشتباه محاسباتی یا میزدم خوندن ناقص و…. -این کارم بکن معجزه آساست.
   درضمن سر آزمون به نتیجه فکر نکن!اضطراب زاست.تمرکزو کاهش میده و باعث میشه مثلا 2+3 رو بزنی 4.

 2. سلام خیلی مفیدمثل همیشه من می خواستم ببینم تمام شریفی ها روش مهندسی معکوس روتاییدمیکنن درضمن یه را حل به من بگیدمن تودرس ادبیات قرابت هارونمی تونم به راحتی بزنم وبرام یه نمه سخته ولی حاظرم به جاش فیزیک بزنم یه راه حل واسه ادبیات به من بگید خیلی ممنون واینم جمله پایانی از من
  نمی توان برگشت و آغاز خوبی داشت، اما می توان شروع کرد و پایان خوبی داشت.

  • سلام با توجه به این که قرابت معنایی مهم ترین مبحث ادبیات کنکوره،و هر ساله 30-40 بیت خارج از کتاب درسی میدن؛شما باید تمرینتون رو خیلی زیاد کنین.
   بعضی از رتبه های برتر میان کتاب حافظ یا سعدی رو شبی چند بیت میخونن و با کتاب درسی تو قرابت میزارن.
   اگر هم کتابی میخواین که تمرینش خیلی زیاد باشه،نشر الگو خوبه.

  • خواهش میکنم.

   من تمام سعیمو میکنم تا هیچ کنکوری بعد از کنکور نگه این مطلبو نمیدونستم و افسوس بخوره…

 3. سلام یه طور اتفاقی با وبلاگتون اشنا شدم .. با اینکه رشته ی من تجربی ولی بیشتر مطالبه شما به دردم میخوره … وبلاگتون واقعا عالیه …از همه لحاط از جمله راهنمایی کردن …بالاخره من متوجه نشدم تاثیر معدل توی کنکور 92 چه قدره …اگه میدونید لطفا جواب بدین .. راستی من با هیچ درسی مشکل ندارم به جز عربی و نمیدونم چه جوری میخوام به سوالاتش توی کنکور جواب بدم…
  باز هم به خاطر وبلاگتون و محتوای عالیش ازتون تشکر میکنم
  موفق باشید

 4. سلام…من تو دیف و گسسته و تحلیلی خیلی لنگ میزنم چیکار کنم تست هم میزنم اما تو ازمون اصلا نمیتونم تستا رو جواب بدم؟؟؟؟؟؟؟؟؟فک میکنم هیچی یاد ندارم……

  با بقیه درسا مشکلی ندارم فیزیک و شیمی همیشه بالا 60 اما ریاضی 20 و 30 بیشتر نمیتونم بزنم

  • هر چه قدر بهتر بفهمی ریاضی بالا تر میزنی این کار وقت زیادی می بره نباید ریاضی روحفظ کنی باید بفهمی با این روش 100هم میزنی

 5. سلام من کم کم دارم اعتمادبه نفسم روازدست میدم اخه من اصلا ریاضی زبان بلدنیستم الانم سال اخرم ولی ریاضیم نسبت به زبانم خوبه حالا اگرمن این هاراتست نزدم یعنی قبول نمیشم؟من حفظ یاتم خوبه ازپس بقیه شایدبربیام ولی اینا فکرنکنم اصلاهم نمیتونم کلاس تست زنی وخصوصی شرکت کنم بنابه دلایلی حالابگید من چه جوری برنامه ریزی کنم من واقعا هدفم معلم شدن است ومیخوام بهش برسم کمکم کنید

 6. من ترازم همیشه بالای 6000 هست ولی به 700 هم چند بار رسیده چطوری ترازم را بیشتر بالا ببرم

  • سلام
   پیشنهاد میکنیم یک جلسه مشاوره با تیم مشاوره ای ما داشته باشید.
   مطمینا به شما کمک بسیاری خواهد کرد.

 7. سلام من چیکار کنم تو ازمونا خیلی غلط میزنم… زبان و ریاضیمم اصن خوب نیست قرابتم که به کل خرابم خیلی احساس بدی می کنک م کمک کنید ..ممنون

 8. سلام ببخشید من یه کمکی ازتون میخوام نمیدونم چرا نمیتونم تو آزمون ها خوب جواب بدم جواب میدونماا ولی اشتباه رو میزنم چیکارکنممممم!!؟ ؟

 9. سلام وقت به خیر.ممنون از وبسایت خوبتون. من توی درس شیمی پیش نتیجه مطلوب نمی ارم.فک میکنم نحوه آزمون دادن شیمی رو بلد نیستم .میشه کمکم کنین؟؟ ممنون

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*